Negatywne skutki podjadania
Kiedy często podjadamy, sięgając po przekąski, zwłaszcza te wysokokaloryczne, bardzo łatwo jest nam przekroczyć zapotrzebowanie energetyczne, które generuje nadwyżkę kalorii. Ta nadwyżka będzie się odkładała w postaci tkanki tłuszczowej i prowadziła do nadwagii. Nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi do szeregu innych zaburzeń metabolicznych i wielu chorób.
Ciągłe podjadanie może powodować zaburzenia trawienne, ponieważ układ pokarmowy nie ma przerwy na przetworzenie posiłku w składniki odżywcze.
Przerwa między posiłkami wynosząca 3 do 4 godzin poprawia parametry gospodarki węglowodanowo-insulinowej, stanowi więc profilaktykę m.in. cukrzycy.
Przyjrzyj się swojej diecie – przyczyny podjadania.
Być może podjadasz, ponieważ Twoje posiłki zawierają za mało kalorii i organizm dopomina się o paliwo. Jeśli po przeliczeniu swojego zapotrzebowania i oszacowaniu ile energii dostarczają Twoje posiłki, uznasz, że jesz za mało – koniecznie dołóż do swojej diety dodatkowe kalorie.
Innym powodem podjadania może być nieprawidłowe rozłożenie makroskładników w posiłkach. Twoje posiłki mogą nie dostarczać odpowiedniej ilości np. białka lub błonnika pokarmowego. Te składniki odgrywają główną rolą w odczuwaniu sytości. Zwróć uwagę, żeby w każdym posiłku znajdowało się jakieś źródło białka w postaci nabiału, strączków, mięsa lub ryb. Wybierając produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce i strączki dostarczymy błonnik pokarmowy, który m.in. spowalnia opróżnianie żołądka powodując dłuższe odczuwanie sytości, co wiąże się z mniejszą ochotą na dojadanie.
Zwróć uwagę, czy Twoje posiłki nie mają zbyt małej objętości. Gdy wybierasz produkty o wysokiej gęstości energetycznej, nawet jeśli spożywasz odpowiednią ilość kalorii, możesz szybko odczuwać głód, ponieważ żołądek został wypełniony w niewielkim stopniu. Przykładami takich produktów są: słodycze, chipsy, fastfoody, oleje czy orzechy. Staraj się, aby każdy posiłek zawierał warzywa i owoce, dzięki nim łatwiej będzie Ci nie podjadać.
Generalnie nie ma nic złego w jedzeniu 3 posiłków dziennie, jeśli komuś to odpowiada i czuje się z tym dobrze, to jest jak najbardziej OK. Natomiast niektórym taka ilość posiłków i długie przerwy między nimi mogą zaszkodzić, gdyż spowodują napady głodu między posiłkami. Optymalna przerwa między posiłkami to 3-4h, dlatego staraj się rozplanować posiłku w ciągu dnia tak, żeby uniknąć dłuższych przerw i ochoty na podjadanie.
Jeśli po mimo zastosowania się do tych wszystkich zasad, dalej czujesz głód i szklanka wody nie pomaga ! To znak, że trzeba szukać dalej.
Przyczyny podjadania – problemy hormonalne i stres
Twoje podjadanie może być spowodowane problemami hormonalnymi. Jeśli oprócz nadmiernego apetytu towarzyszą Ci wielomocz, ciągłe pragnienie i osłabienie być może powodem tego jest cukrzyca. Innym schorzeniem mogącym powodować ciężki do opanowania apetyt jest nadczynność tarczycy. Tej chorobie towarzyszą również nadmierna potliwość, pobudzenie, drażliwość i spadek masy ciała.
Jeśli przyczyną podjadania jest nadmierny stres lub jesz pod wpływem emocji np. w złości, smutku czy „w nagrodę” warto udać się do psychologa lub terapeuty żeby ten temat przepracować, gdyż takie nawyki mogą prowadzić do zaburzeń odżywiania.
Jakie produkty wybrać, jeśli głód nam doskwiera ?
Wybieraj produkty mało kaloryczne, ale sycące np. owoce i warzywa. Jeśli czujesz wielką ochotę coś pochrupać zamiast chipsów wybierz wafle ryżowe (są już dostępne o smaku sera, papryki czy pizzy). Unikaj wspomnianych wcześniej produktów o wysokiej gęstości energetycznej.
Pomysły na lekkie przekąski
- Hummus z warzywami (marchewka, seler naciowy, papryka) – PRZEPIS
- Owoce
- Dip czosnkowy z warzywami
- Chipsy z buraka, batatów lub jarmużu
- Kanapki